Yedek Subay

Yedek Subay (Asteğmen) Olabilen Bölümler

Merhaba bugün ki yazımızda yedek subaylar (asteğmenler) dan bahsedeceğiz. Yedek subay asteğmenlik için kaç yıl okumalıyız? Yedek subay olabilmek için hangi bölümden mezun olmalıyız? Bu ve benzeri soruları yanıtlayacağız.

En az lisans düzeyinde (4 yıl) okul bitirmeniz gerekiyor. Lisansınızı tamamladıktan sonra kısa dönem er olarak 6 ay yada yedek subay asteğmen olup 12 ay askerliğininizi tamamlarsınız. Ama çoğunlukla lisans mezunları 6 ay er liğe seçiliyor. Yedek subay olmak isterseniz başvurunuzu yapıyorsunuz ancak onaylanırsa yedek subay olabiliyorsunuz. Onaylanmaması gibi de bir seçenek var unutmayın. Onaylanmadığında 6 ay kısda dönem er olarak yapıyorsunuz.

Peki Ya Hangi Mesleklerin Yedek Subaylığı (asteğmenliği) Zorunludur?

Sivil hayatımızda nasıl ki sağlık çalışanlarına ihtiyacımız varsa askeriyede de öyle ihtiyaç duyulur. Ama bu meslek grupları sadece sağlıktan oluşmamaktadır. Askeriyenin bir doktora ve dişçiye ihtiyacı olduğu kadar hukuk mezunları ve mühendislik fakültesi mezunlarını da ihtiyacı vardır. Doktor ve dişçi meslek gruplarının tamamı 12 ay yedek subay olarak görev alır ve askerlik yaparlar. Hukuk mezunları ise bir kısmı askeri hakim olarak bir kısımı da birlikler de yedek subay olarak askerliklerini tamamlar.

Açık Öğretimden Mezun Olanlar Yedek Subay Olabilir Mi?

Yedek subay olabilmeniz için önemli olan diplomadır siz açık öğretim mezunu da olsanız 4 yıllık lisansı tamamlamışsınız demektir ve yedek subay (asteğmen) olabilirsiniz.

Yedek Subaylıkta Diploma Notunun Önemi Nedir ?

Yedek subaylık başvurularına gittiğinizde sizde göreceksiniz ki diploma notunun yedek subaylıkla alakası yoktur. Sadece okuduğunuz okul ülke genelinde belirli bir dereceye sahipse yedek olmanızda küçükte olsa bir payı var ama bunun diploma notunuzla alakası yoktur. Notunuz ne olursa olsun önemli olan okulu bitirebilmenizdir.
Yedek Subaylık ve Yabancı Dil Önemi Nedir?

Yedek subay alımlarında çoğunlukla yabancı dile ağırlık verilmez ancak yabancı dil bilmeniz sizin açınızdan daha iyi olur. Çünkü biliyorsunuz ki yurt dışında da birliklerimiz var ve buralara alımlarda yabancı dil önemlidir.

Yedek subaylık ve Meslek Kurası Nedir?

Yedek subay oldunuz ve size aynı zamanda meslek kurası çektirdilerse bu demek oluyor ki siz bir askeri birlikte yedek subaylık yapabilir veya mesleğinizi yapabilirsiniz. Diyelim ki hukuk mezunusunuz askeri mahkemelerde hakim olarakta görev alabilir veya birlikte yedek subay olarak askerliğinizi tamamlarsınız.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

2 thoughts on “Yedek Subay (Asteğmen) Olabilen Bölümler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir