Askerlik

Uzman Çavuş Nedir?

Uzman çavuş, Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde askerliği meslek olarak yapan kişiler arasında yer alan ve hiyerarşide uzman erbaş olarak nitelendirilen personele verilen isimdir. Genel görevi yurt güvenliğini sağlamak olan uzman çavuşların bağlı oldukları kuvvet komutanlığına göre farklı görev ve sorumlulukları vardır.

Her yıl, Kuvvet Komutanlıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından uzman erbaş kadroları hazırlanır. Hazırlanan kadrolar, Genelkurmay Başkanlığı tarafından onaylanarak kadroları hazırlayan komutanlıklar tarafından ilana çıkarılır. İlanda uzman erbaş olabilmek için aranan niteliklere, başvuru ve sınav tarihlerine yer verilir. İlgili kişiler gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunurlar.

Yapılan sınav ve değerlendirmelerin ardından uzman çavuş olmaya hak kazananlar eğitim için birliklere çağrılır. 4-6 ay arasında değişen sürelerde eğitim alan adaylar ardından görevlerine başlayabilirler.
Uzman Çavuşlar Kaç Yılda Yükselir?
Kanuna göre uzman erbaş statüsünde görev alan askerler; uzman çavuş ve uzman onbaşı olarak nitelendirilir. Uzman erbaşların kademe ilerlemesi ve derece yükselmeleri ile uzman onbaşıların uzman çavuşluğa geçmeleri için gerekli şartlar kanunla belirlenmiştir.

Kademe ilerlemesi şartları: en az 1 yıl bulunduğu kademede çalışmak, çalıştığı yıl içerisinde sicilin olumlu olması, ilerleyebileceği kademenin bulunmasıdır.

Derece yükselme şartları ise; bulunduğu derecede en az 3 yıl, derecenin 3. kademesinde ise en az 1 yıl çalışmış olmak, her kademe olumlu sicil almak, yükseleceği üst derecenin bulunmasıdır.

Uzman onbaşılar, hizmetlerinde en az 1 yılı tamamladıklarında yönetmelik esaslarına göre uzman çavuşluğa terfi edebilirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir