Askerlik

Uzman Çavuş Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, her yıl değişen sayılarda yapılan uzman erbaş alımları, halk arasında uzman çavuş alımı olarak biliniyor. Askerliğin zor bir görev olması sebebiyle uzman çavuş görev ve sorumlulukları, görev yerleri ve uzman çavuş maaşları gibi konular, uzman çavuş olmak isteyen adaylar tarafından merak ediliyor.

Uzman erbaş alımları; Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde, Kuvvet Komutanlıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ilana çıkıp sınav yapılmak suretiyle gerçekleştiriliyor.
Uzman erbaş alımı sınav aşamaları;

  • Başvuru incelemeleri ve kayıtların kabulü
  • Boy kilo kontrolü
  • Fiziki yeterlilik testi
  • Mülakat
  • Kuvvet komutanlıklarının belirli sınıflardaki uygulama sınavları
  • Sağlık raporu
  • Güvenlik soruşturması

Şeklinde yapılmaktadır.

Bu aşamalardan başarıyla geçen adaylar eğitim için birliklerine çağırılıyor. 2 yıldan az 5 yıldan fazla olmamak koşuluyla sözleşmelerini imzaladıktan sonra göreve başlayan adaylar 4-6 ay arasında değişen sürelerde eğitim alıyor.

Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar

Sözleşme imzalanmasının ardından uzman çavuş maaşları sözleşme tarihinden itibaren hesaplanır. Uzman çavuşların bağlı oldukları birlik ve sınıflar ile görev yaptıkları bölgeye göre aldıkları maaş miktarı değişiyor. Terör bölgelerinde görev yapan uzman çavuşlar, batı bölgelere göre daha yüksek maaş alıyor. 2500-5000 arasında değişen maaşlar, doğum- ölüm yardımı, tayin bedeli, yakacak yardımı, aile ödeneği ve çeşitli tazminatlarla da destekleniyor. Askerler aynı zamanda TSK lojmanlarından da faydalanabiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir