Askerlik

Tecil Nasıl Bozdurulur? İşlemi nasıl yapılır?

Tecil Nasıl Bozdurulur?

Bir nedenden daha önce askerliğiniz tecil ettirdiyseniz veyahutta tecil edildiyse ve artık askere gitmek istiyorsanız tecil bozdurmanız gerekmektedir. Tecil bozdurma işlemlerini istediğiniz herhangi bir askerlik şubesinden yapabilmektesiniz.

Not: Tecil bozdurma işlemleri e devlet üzerinden yapılamamaktadır.

Tecil bozdurma kararı aldıysanız askerlik şubenize gitmeden önce hazırlamanız gereken iki adet belge bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi nufus cüzdanınız diğeri ise son mezun olduğunuz okula ait diplomanız ( Diplomanıza ulaşamıyorsanız mezuniyet belgeside geçerli olacaktır.). Belgelerinizi hazırladıktan sonra kendinize en yakın askerlik şubesine giderek tecil bozdurma işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
Tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır?

Askerlik şubesine gittiğinizde görevli memura askerlik için tecil bozdurmak istiyorum dediğinizde size bir kaç adet form verecektir. Bu form üzerinde kişisel bilgilerinizi ve farklı bir kaç soru sorulmaktadır. Formu doldurup görevliye teslim ettiğinizde sıra muayne işlemine gelmektedir. Muayene işleminde kilo ve boy kontrolü yaparak doktor tarafından size bir kaç sağlık sorusu yöneltilir. Bunun sonucunda doktor tarafından askerlik yapabileceğiniz kanısı oluştuğu taktirde size askerliğe elverişli raporu verilir. Bir problem olması durumda ise gerekli yerlere sevkiniz gerçekleşir ve sevk edildiğiniz Birime/Hastaneye giderek gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Muayene işleminin ardından askerliğe elverişlidir raporunuz ile birlikte görevli memurun yanına giderek raporunuzu sunarsınız. Sonrasında görevli memur okul durumunuza göre yedek subay olmak isteyip istemediğinizi sorar, Komando olmak isteyip istemediğinizi sorar, vb. sorulardan sonra tecil bozdurma işlemleriniz biter ve bir sonraki celp döneminde askere alınırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir