Er - Erbaş

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

Maddi olarak geliri yetersiz olan asker aileleri, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Muhtaç Asker Aylığı desteğinden faydalanabiliyor. Özellikle çalışmakla yükümlü olan kişinin askerlik hizmetinde bulunduğu süre içerisinde ailesinin yaşayacağı zorlukların giderilmesi amacıyla bu desteğin faydası büyük.

Muhtaç asker aylığını, asker kişi evli ise resmi nikâhlı eşi alır. Bekâr asker kişiler için öncelik askerin annesine, annesi hayatta değilse babasına verilmiştir. Aylık tutarı 275 lira olup iki ayda bir 550 lira şeklinde ödenen bu destek, PTT hesaplarına yatırılır. Askerlik süresince yani 12 ay boyunca aileler bu destekten faydalanır. Başvuru için yalnızca TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı gereklidir.
Başvurular il ve ilçelerde bulunan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Ve İnceleme Vakıflarına yapılır. Bu aylık için başvuru tarihi temel alındığından kabul edilme tarihinden başvuru tarihine kadar geriye dönük ödeme alınabilir.

Muhtaç asker aylığı kapsamında yardım alabilenler arasında yaşlılık ve engelli maaşı alanlar da değerlendirilir. Bu kişilerin yardım alabilmesi Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından verilen muhtaçlık kararına bağlıdır

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir