Er - Erbaş

Celp Dönemi Nedir? Neden Celp dönemleri vardır?

Celp dönemi askerlik yaşına gelmiş, askerliğe elverişli ve gerekli şartları sağlayan Türk erkeklerinin askerlik yerine teslim olduğu zamana verilen isimdir. Her ili ve ilçenin kendine ait bir celp dönemi vardır.
Celp dönemi bir askerin askerlik yerine teslim kağıdında yazan tarihler arasına verilen bir isimdir.
Ülkemizde 4 farklı celp dönemi vardır. Bunlar; Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylardır. Örneğin İstanbul´da ikamet eden biri askerlik yeri olarak hatay çıktıysa 1 Mayıs – 3 Mayıs aralığında teslim olmalıdır. Net teslim olma tarihleri sülür kağıdında yer almaktadır.
Neden Celp dönemleri vardır?
Askerlik baştan aşağı disiplin ile haraket eden bir iştir. Bu nedenle askere gelip gideceğiniz zamanlarda bir kurala bağlanmış durumdadır. İstediğiniz zaman askere gidemezsiniz ve askerden dönemezsiniz. Bu disiplini sağlamak için 4 farklı celp dönemi bulunmaktadır. Örneğin okul nedeni ile askerliğinizi tecil ettirdiğinizi düşünelim. Askere gitmeye karar verdiğinizde askerlik şubenize gittiğinizde tecil bozdurma işlemlerinizi tamamlansa dahi celp dönemini kaçırdıysanız bir sonraki celp dönemini beklemeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir