Er - Erbaş

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Ülkemizde zorunlu askerlik hizmeti bulunmaktadır ve 20 yaşını doldurmuş askerliğe elverişli tüm erkeklerin askerlik hizmetlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Çeşitli koşullar sağlandığında askerlik hizmetinin ileri bir tarihe ertelenmesi mümkündür. Bu yazımızda sizlere askerlik hizmetinizi nasıl ileri bir tarihe erteleyebileceğinizi yani nasıl tecil ettireceğiniz ile ilgili bilgi vereceğiz.

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Şuan için askerlik tecil işlemi yanlızca askerlik şubelerinden gerçekleşmektedir. Herhangi bir askerlik şubesine giderek askerlik tecil başvurusu yapmanız durumunda askerliğiniz askerlik şubesinden size belirtilen süre kadar tecil edilecektir. Tecil işlemi yapmadan önce hangi konu üzerinden tecil yaptırmak istiyorsanız ona ait evrakları yanınızda götürmeniz işlemlerinizin hızlı sonuçlanması konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Öğrenim nedeniyle tecil işlemi yaptırmak istiyorsanız aşağıda yer alan belgeleri yanınızda hazır bulundurmanız gerekmektedir;

  1. Öğrenci belgesi, Diploma veya Diplomanızın notor onaylı örneğinin aslı ve 4 adet fotokopisi
  2. Nüfus cüzdanınızın veya ehliyetinizin aslı ve 4 adet fotokopisi
  3. 6 Adet biyometrik fotoğraf

Askerlik tecil işlemleri 3 ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar; Eğitim nedeniyle tecil, sağlık problemleri nedeniyle tecil ve aşırı kilo nedeniyle tecil olarak üçe ayrılmaktadır.
Maddeler halinde açıklayacak olursak;

  • Kilo nedeniyle Askerlik tecili; 

Aşırı kilolu kişilerin askerliklerini zayıflamak için 1 yıl tecil ettirme hakları bulunmaktadır. 1 Yıl tecil edilen askerliğin sonunda kişi 1 yıl sonra tekrar askerlik şubesine gider ve tekrar sağlık muayenesinden geçer.

  • Eğitim nedeniyle askerlik tecili; 

Eğitim nedeniyle askerliklerini tecil ettirmek isteyenlerde örgün öğretim şartı aranmamaktadır. Herhangi bir okulda eğitim görmeleri (Açık öğretim dahil) askerlik tecil ettirmek için yeterlidir. Eğitim için tescil edilen askerliklerde 29 yaş şartı bulunmaktadır  ve 29 yaşına kadar istediğiniz kadar askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

  • Sağlık problemleri nedeniyle tecil;

Sağlık durumu için tecil işleminde askeri hastane raporu aranmaktadır. Askerlik şubenizde durumunuzu anlattıktan sonra askeri hastaneye sevk alarak olacağınız muayene sonucunda askerliğiniz 1 yıl tecil edilir. Devamlı bir sağlık probleminiz olması durumunda askerliğe elverişsiz raporu verilebilir.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir