Er - Erbaş

Askerlik 9 Aya Düşüyor

Askerlik 9 Aya mı Düşüyor?

Ülkemizde gün geçtikçe adım adım profesyonel askerliğe doğru yol almakta. Terörle mücadele konusunda büyük ölçüde profesyonel askerliğe geçilmesi bunun başlıca adımlarından bir tanesiydi. Geçtiğimiz aylarda jandarmanın tamamen profesyonel orduya döneceğinin belirtilmesinin ardından bugün yapılan bir açıklama tek tip askerliğin geleceği konuşulmaya başlandı.

Bedelli askerliğin detaylarının kesinleştiği şu günlerde askerliğin tek tip askerlik olacağı ve Lisans mezunları ile uzun dönem er ve erbaşların 3 ay zorunlu askerlik yapacağı 9 ay isteye bağlı askerlik yapacağı konuşulmaya başlandı.

Tek tip askerlik nedir?

Henüz detayları belirlenmiş ve detaylı bir çalışma olmasada tek tip askerliğin tüm askerler için 3 ay olacağı konuşulmakta. 3. Ayın sonunda dileyen askerlerin bedelini ödeyerek teskere alması veyahutta 9 ay boyunca askerlik yaparak maaş alması konuşulmakta. Tek tip askerliğin gelmesi durumunda 3. ayınızı tamamladığınız taktirde 3. ayın sonunda maaş alarak 6 ay daha askerlik yapmanız mümkün olacak. toplamda ise 9. ayın sonunda teskere almış olacaksınız. Askerliğe devam etmek istemeyenler ise 3. ayın sonunda belirlenecek tutarı ödeyerek teskeresini alması mümkün olacak.
Profesyonel askerliğe geçiş konusunda çok büyük bir adım olacak olan tek tip askerlik ile askerlerin maaş karşılığı askerlik yapacağından dolayı işini daha ciddiye alarak yapacağı ve askerlik sonrası çekilen maddi sıkıntıların sona ereceğine kesin gözü ile bakılmakta.

Tek tip askerlik´te maaş ne kadar olacak?

Sözcü gazetesinde çıkan habere göre 3. ayın sonunda teskere almak isteyen askerler 6 aylık asgari ücret tutarını devlete ödeyerek teskere alması mümkün olacak. Üçüncü ayın sonunda askerliğe devam etmek isteyenler ise her ay asgari maaş alacak ve şuan ki asgari ücrete göre 6. ayın sonunda 9.618,72 TL maaş almış olacak. Aynı şekilde 3. ayın sonunda bedelli askerlik yapmak isteyen askerler ise 9.618,72 TL ödeme yapması gerekecek.

Konu ile ilgili detaylı bilgilerin gelmesi durumda size aktarıyor olacağız.

Konu ile ilgili yorumlarınızı beklemekteyiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 thoughts on “Askerlik 9 Aya Düşüyor”

  1. benim eşim asker bedelliyi bekledik bekledik tam eşim askere gitti bedelli geldi nasip tabi.eşim şuan 30 yaşında ve 3 aylık asker şırnakta ve 3 yıllık evliyiz nasıl sesimizi duyurmamız gerekiyor nasıl ? imzamı toplasak birşeyler yapalım lütfen.inş.bir an önce RABBİMİN izniyle 9 aya düşer de en azından buşekilde yararlanırız.lütfen yürürlüğe girsin lütfen burdan sesim duyulur ins.sayın CUMHURBAŞKANIM sayın büyüklerim inanın evli olanlar için çok zor özelliklede yaşam şartları malumunuz yardımlarınızı bekliyoruz.

    1. Merhaba,

      Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi. Açıklama gelir gelmez web sitemiz üzerinden tarafınıza bilgi paylaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir