Er - Erbaş

Askerde Yol İzni Hesaplama

Uzun bir dönemi kapsayan askerlik hizmeti sırasında askerlerin yasal hakkı olan kanuni izinler ve bunlara ek diğer izinler bulunuyor. Askerlik yol izni kimi durumlarda diğer izinlere dâhil edilerek verilen bir izindir. Askerlerin acemi birliğinden usta birliğine, hastaneye veya memleketlerine gitme durumlarında verilir. Yol izni, bir yerden başka bir yere giden askerin gittiği yerde geçireceği izin süresine ek olarak yolda geçireceği sürenin de izinli sayılmasıdır.  

Çeşitli sebeplerle verilen askerlik yol izni, kilometre bazında hesaplanır. Askerlerin kanuni haklarında belirtildiği üzere yol izni hesaplanırken er ve erbaşların bulundukları şehir ile gidecekleri şehir arasındaki mesafe dikkate alınır.
Buna göre yol izni;

  • 800 km ve aşağısı için 1 gün,
  • 801 km- 1600 km arası için 2 gün,
  • 1601 km ve yukarısı için ise 3 gün olarak belirlenmiştir.

Askerlik yol izni, kimi durumlarda gidiş ve dönüş için kimi durumlarda ise yalnızca tek yön için verilir. Kanuni izinler olan memleket izni, dağıtım izni, terhis mahiyetinde izinlerde yalnızca bir defa yol izni verilir. Ancak memleket izinlerinde hem gidiş hem dönüş için yol izni kullanılabilir. Terhis mahiyetinde izinlerde daha önce yol izni kullanılmamışsa yol izni verilir ancak kullanılmışsa yol izni verilmez.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir