Er - Erbaş

Askerde Nasıl Kalınır

Ülkemizde askerlik mesleği ile ilgili düzenlemeler neticesinde, askerliği meslek olarak yapmak isteyenler için farklı alternatifler bulunuyor. Askerlik hizmetini profesyonel bir meslek olarak benimseyenler, eğitim durumlarına göre farklı alanlarda istihdam ediliyor.

Her yıl, belirlenen kadrolara ve ihtiyaca göre, Milli Savunma Bakanlığı Personel genel müdürlüğü internet sitesinde ilana çıkılarak; Uzman Erbaş, Muvazzaf/Sözleşmeli Subay, Muvazzaf Astsubay, Sözleşmeli Er teminleri yapılıyor. Bu personel alımlarından bazılarına, ilanlarda bahsedilen nitelikleri taşıyanlar içerisinden askerlik hizmetini yapmakta olanlar da başvurabiliyor. Halk arasında “askerde kalma “ olarak bilinen durum, askerlik sırasında bu ilanlara başvurarak seçme aşamalarını geçip göreve başlama durumudur.Eğitim Durumuna Göre Askerde Kalma

Askerlik yaparken askerliği meslek olarak devam ettirmek isteyenlerden lise mezunu olanlar uzman erbaş alımlarını değerlendirebilirler. İki yıllık ön lisans bölümü mezunları ise Muvazzaf Astsubay ilanlarını değerlendirebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir