Er - Erbaş

Askerde Kalmanın Avantajları

Uzman erbaş niteliği ile askerliği meslek olarak yapmak isteyenler, Milli Savunma Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan ilanlara başvurarak seçme işlemleri için ilk adımı atmış olurlar. Aşamalı seçim işleminin ardından tüm koşulları sağlayarak güvenlik soruşturmasını geçenler belirli bir süre eğitim görmek üzere birliklerine teslim olurlar.  Son zamanlarda alım sayısının ve talebin fazlalığı nedeniyle konuya ilgisi olanlar askerde nasıl kalınır, askerde kalmanın avantajları nelerdir gibi soruları merak ediyor.

Görev yeri, bağlı olunan sınıf ve birlik gibi konulara göre askerliğin görev zorluğu değişebiliyor. Terör bölgesinde çalışmak hayli yıpratıcı ve zor olabilirken batı bölgelerde, sakin şehirlerde görev yapmak askerlik görev yükünü bir nebze azaltabiliyor. Komando sınıfının sorumluluğu ve çalışma şartları ile jandarma asayiş sınıfının çalışma şartları farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla avantajları genellemek bu anlamda çok mümkün olmuyor.
Ancak askerde kalmanın avantajlarını, uzman erbaşların özlük hakları ve yan hakları ile açıklamak mümkün. Uzman erbaş olarak görev yapanlar sözleşmelerinin onaylandığı tarihten başlamak üzere aylık alırlar. Bunun yanı sıra hizmet tazminatı, aile yardım ödeneği, doğum yardım ödeneği, ölüm yardım ödeneği ve yakacak yardımı alırlar. Maaş ve yan haklarının yanı sıra, mesleği askerlik olanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri lojmanlarını kullanma hakları da bulunur.

Uzman onbaşı olarak göreve başlayan uzman erbaşlar ise 1 yıl hizmet yaptıktan sonra kendi istekleri ve amirlerinin onayı ile uzman çavuşluğa terfi edebilirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir