Er - Erbaş

Askerde 4 yıllık üniversite bitirilirse ne olur?

Askerde olan er – erbaşların veyahutta askere gidecek olan bir çok kişinin aklında genelde aynı soru vardır. Açık öğretimden lisans tamamlarsam askerliğim ne olur? Bildiğiniz üzere askerdeyken açık öğretim sınavlarına girmeniz mümkündür. Sınavlar sonucunda ise 4 yıllık üniversitenizide bitirmenizde elbette mümkündür.

Askerliğiniz sırasında herhangi bir lisans programını bitirmeniz durumunda askerliğiniz kısa dönem askerliğe çevirmeniz mümkündür. Mezuniyet işlemleriniz tamamlandıktan sonra alacağınız belgelerle birlikte bulunmakta olduğunuz komutanlığa başvurduğunuz taktirde komutanlığınız işlemlerinize başlayarak size yedek subay statüsüne alacaktır. Yani kısa dönem olarak askerliğinizi bitirmenizi sağlayacaklardır.
Konuyu örneklerle açıklayacak olursak; 12 ay askerlik yaptığınızı düşünelim ve askerliğinizin 3. ayında olduğunuzu varsayalım. Herhangi bir 4 yıllık üniversiteden mezun olmanız durumunda askerlik süreniz 6 aya düşecektir. 3 ay askerliğinizi yaptığınıza göre 6 ay – 3 ay = 3 ay. 3 Ay daha askerlik yaparak teskerenizi alabilirsniz. Veyahutta 12 aylık askerlik yaptığınızı düşünelim askerliğinizin 7. ayında olduğunu varsayalım. 6 ay – 7 ay = -1 ay. 1 Ay azladan askerlik yapmış olacaksınız ve teskereci durumuna düşerek terhis belgenizi alarak askerliğinizi tamamlamış olacaksınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir