Er - Erbaş

Asker Traşı Nasıl Olmalıdır?

Askerlik, düzen, disiplin ve eğitimin bir arada bulunduğu bir süreç ve bu süreç askerler için belirli zorunlulukları da beraberinde getiriyor. Muvazzaflık görevini yapan er ve erbaşların hem görünüş hem davranış olarak uymaları gereken genel geçer kurallar bulunuyor. Askerin dış görünümüyle ilgili konulmuş kurallar arasında saç traşının önemli bir yeri var.

Asker saç traşı, uzunluk olarak üç numara, ense açık ve fauller kep hizasında olacak şekilde belirlenmiştir ve askerlerin buna uyması beklenir. Asker adayları birliklerine teslim olmadan saç traşlarını uygun şekilde yaptırmalıdır. Teslimden önce traş olmamış askerler teslim olurken sıra bekleyerek birliklerinde traş olmak zorundadır. Saç traşının kısa olmasının farklı sebepleri var. En başta askeri disiplin sağlanması açısından kişisel temizlik kurallarının oturtulmak istenmesi, hijyen sağlanması gibi sebepler sayılabilir.
Askerlik süresi boyunca tüm askerler saç ve sakal traşlarına dikkat etmek zorundadır. Zaten gerekli kontroller sürekli yapılmaktadır. Ancak zamanla askerler elbette ki amirlerinin izniyle kep altı traşı yaptırabilmekteler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir