Askerlik

2018 Yılında çıkacağı konuşulan bedelli askerlik detayları ve tarihi

2018 yılında bedelli askerlik çok konuşulan konulardan biri ve artık 2018 yılı bitmeden bedelli askerlik kanunun çıkacağı kesin gözüyle bakılıyor. Devlet bedelli askerliğin sinyallerini verdi. Binlerce insan bedelli askerliğin çıkacağı günü bekliyor. Tahmini olarak hangi tarihte çıkacağı ise ;

2018 yılında bedelli askerliğin çıkacağı tahmini ay
daha önceki yıllara bakarsak bedelli askerliğin 2011 ve 2014 yıllarında çıktığını görüyoruz. Peki bu yılların hangi günlerinde çıktı. 2011 Yılında çıkan bedelli askerlik 15 Aralık 2011 yılında 2014 yılında çıkarılan bedelli askerlik kanunu ise 10 Aralık 2014 tarihinde çıktı. Bu verilere bakarak yola çıkarsak tahmini olarak 2018 yılında bedelli askerlik kanunu 2018 aralık ayının 2. haftası gibi yayınlanır diyebiliriz

Neden aralık ayı diye düşünürseniz celp dönemlerinden kaynaklı yani kasım celp dönemine de katılanlar askere gitmiş ve kalan yoklama kaçakları da belli olmuş oluyor. Senenin son celp dönemi gelmeden bedelli askerlik konunu çıkar ise bu karışıklığa neden olabilir.
Peki 2018 yılında çıkması beklenen bedelli askerliğin ücreti ve yaş sınırı ne olacak?
Bedelli askerlik kanunu konuşulduğu kadar ücreti ve yaşı da çok konuşuluyor. Bedelli askerliğin yaşı yine önceki yıllara bakarak muhtemel tahmini rakamımız 26 – 28 yaşlarında olabilir ve bedelli askerliğin ücreti ise 20 bin civarı bir rakam söyleniyor.

2018 yılında bedelli askerlikten kimler yararlanabilir?
Kanunun belirttiği yaş sınırı tutan tüm bakaya ve yoklama kaçakları bedelli askerlikten yararlanabilir. Ama eğer ki muayene oldunuz askerlik yeriniz belli oldu ve askerlik görevinize başladınız ve bedelli kanunu çıktı diyelim askeriyede bir günde olsa vakit geçirdiyseniz bedelliden yararlanamazsınız. Ama askerlik yeriniz belli oldu diyelim ama gidip henüz teslim olmadınız yani bakaya kaldıysanız o süre zarfında da bedelli askerlik kanunu çıktıysa bedelli askerlikten yararlanabilirisiniz.

2018 yılında bedelli askerlik çıkarsa kimler yararlanamaz?
Yaşı tutmayanlar veya yaşı tuttuğu halde bedelli askerlik ücretini ödemeyenler yararlanamaz.Bunların yanı sıra askerlik görevinize başladıysanız artık bedelli için çok geç diyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir